Architektura

Niezwykła scenografia

Elewacje i dziedziniec Placu Bankowego 1 zaprojektował Allan Starski, wybitny polski scenograf filmowy, laureat Oscara za dekoracje do Listy Schindlera Stevena Spielberga. Za sprawą jego wyobraźni dawny Hotel Saski przeobraził się w luksusowy kompleks biurowy. Z jednej strony neorenesansowa fasada pałacu, z drugiej budynek o surowej ceglanej elewacji – ta wyjątkowa realizacja połączyła światowy rozmach i polską historię w samym sercu Warszawy.

Projektowałem dziedziniec tak samo, jak pracuję nad scenografią. To nie jest kopia jakiegoś konkretnego miejsca. Wykorzystałem różne elementy znane z architektury, starając się, by powstał spójny, choć eklektyczny obraz. Mam nadzieję, że ta nietypowa przestrzeń wewnątrz posesji, otwarta dla wszystkich przechodniów, spotka się z zainteresowaniem i akceptacją zarówno warszawian, jak i gości z całego świata.

Allan Starski
Architektura

Miejski zaułek

Istotnym akcentem nowej odsłony Placu Bankowego 1 jest starannie wykończony, ogólnodostępny dziedziniec. Wybrukowany granitową kostką, z elektrycznymi latarniami stylizowanymi na gazowe, stanowi przykład wyjątkowo płynnego zestawienia nowej architektury ze starą Na parterze znajdują się damski salon fryzjerski EDF, pierwszy w Polsce salon fryzjerski wyłącznie dla mężczyzn –The Hermit Barber Shop oraz ekskluzywny butik Madison Avenue z odzieżą znanej marki Brooks Brothers

Od 1990 roku działa tu słynna restauracja Der Elefant, jedna z pierwszych prywatnych restauracji w Warszawie. Lokal był i jest miejscem wręcz legendarnym, cieszącym się ogromną popularnością.

Architektura

Finezyjny detal

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, Plac Bankowy 1 zmodernizowano z zachowaniem historycznego charakteru i z dbałością o wszelkie szczegóły. Autorem projektu jest architekt Henryk Łaguna z pracowni MAAS. Całość prac nadzorował Michał Borowski, były naczelny architekt Warszawy. Obecnie budynek łączy w sobie urok klasycystycznej architektury z udogodnieniami współczesnego budownictwa.

Nad ostatnim piętrem pojawiły się stylowe mansardy, natomiast od strony Teatru Capitol dobudowano nowe skrzydło. Powstał dwukondygnacyjny parking podziemny, który liczy 50 miejsc postojowych. Zainstalowano również 5 nowoczesnych wind.

Wykonane z piaskowca konsole balkonowe w kształcie wolut z dekoracją w formie liści akantu wzbudzają podziw dla kunsztu wykonawców. Uwagę przykuwa gzyms z pasem z kimationu jońskiego oraz pilaster wraz z głowicą koryncką w północnym ryzalicie.